Certyfikowane klasy mundurowe 2019/2020

Spotkanie klas mundurowych z przedstawicielem WKU z Kędzierzyna Koźla

Dnia 12.09.19r. odbyło się spotkanie z ppor. Adamem Koziołem z WKU z Kędzierzyna -Koźla pt. „Uregulowania prawne służby wojskowej zawodowej i terytorialnej”. W spotkaniu uczestniczyły klasy mundurowe
II a oraz I m. Omawialiśmy  rodzaje służb wojskowych i sił zbrojnych oraz klasyfikacje wojskowe, które decydują  czy możemy dostać się do wojska. Dyskutowaliśmy o tym z czym muszą zmagać się żołnierze w swojej pracy oraz co zapewnia wojsko podczas służby czyli m.in. wyżywienie oraz mieszkanie . Gdy spotkanie dobiegało końca, padały pytania takie jak:
jak wyglądają misje i z czym spotykają się tam żołnierze.

Edukacja wojskowa w Kłodzku

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a co za tym idzie, w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej ruszył kolejny etap kształcenia młodzieży w ramach „Edukacji wojskowej”.
Instruktorzy z 22. kbpg w czwartek, 19 września, szkolili ponad 130 uczniów w ramach programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych prowadzących Certyfikowane Piony Wojskowych Klas Mundurowych. Byli tam i nasi licealiści. A oto krótki fotoreportaż

Powiatowy Turniej Strzelecko – Obronny

24 września w Zespole Szkół Rolniczych odbył się „Powiatowy Turniej Strzelecko- Obronny” dla klas VIII szkół podstawowych. Turniej objęty został honorowym patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty, a także Starosty Prudnickiego, Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej . Gospodarzami turnieju byli uczniowie klas mundurowych, nauczyciele ZSR. Celem imprezy jest popularyzowanie wśród młodzieży szkół podstawowych idei klas mundurowych jako oferty edukacyjnej, a także kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ponadto propagowanie wśród młodzieży sprawności fizycznej, zdrowego stylu życia i rozwijania zainteresowań oraz umiejętności obronnych w zakresie: strzelania z broni pneumatycznej, rzutu granatem.

Klasy mundurowe na festynie z okazji 100-lecia Policji.

W tym roku przypada szczególny jubileusz 100-lecia Powstania Polskiej Policji. W lipcu 1919 r. w wolnej i niepodległej Polsce, uchwalono pierwszą Ustawę o Policji Państwowej, na mocy, której została powołana do życia formacja odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Funkcjonariusz to odpowiedzialność, to sumienność, to służba drugiemu człowiekowi, to specjalny zawód dla wyjątkowych ludzi!
Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy zasilając dzisiaj kadry prudnickiej policji, stoją w obronie najwyższych wartości i zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa. Wielkie brawa także dla uczniów klas mundurowych, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji festynu.

Szkolenie strzeleckie uczniów klas mundurowych

15 października 2019 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w szkoleniu w zakresie strzelectwa  sportowoobronnego na strzelnicy w Ścinawie Małej.

Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy. W ramach ćwiczeń praktycznych strzelali z broni bojowej długiej, czyli karabinków AK, PAC 15, Ak Sporter M, Ak Hellpup M i broni krótkiej – pistolet Glock, Walther i CZ. Oddawali z każdej broni po kilka strzałów, ucząc się jej obsługi i przyjmowania postaw strzeleckich w sytuacji statycznej i dynamicznej.

Atutem zajęć był fakt, że  broń palna z której strzelali uczniowie znajduje się na wyposażeniu Policji, Wojska Polskiego, oddziałów specjalnych i antyterrorystycznych oraz innych służb mundurowych. Odbyte ćwiczenia to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w tychże służbach. Szkolenie prowadzone było przez kadrę instruktorów strzelectwa sportowego: Artura Buczka oraz Krystiana Trentkiewicza.

Równorzędnie ze szkoleniem grupa uczestniczyła w ognisku integracyjnym. Wyznaczono również miejsce z bronią pneumatyczną zwaną potocznie „wiatrówką”, gdzie uczniowie klasy I i II mieli do dyspozycji 4 sztuki karabinków i strzelali na dystansie około 10-20 m do tarcz pod okiem instruktora Krystiana Trentkiewicza kształcąc umiejętności strzeleckie.

Uczniowie świetnie się zintegrowali podczas wspólnego wyjazdu. Przy ognisku, dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami z aktywnie spędzonego dnia.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”dofinansowanegow ramach „Programu ograniczania przestępczości  i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 20182020”.